(© Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Feng shui - chińska sztuka aranżacji wnętrz - wciąż znajduje nowych zwolenników. Zgodnie z nią kuchnia, jako pomieszczenie w domu strategiczne, powinna być jasna, przestronna i... czysta.

Chińska sztuka feng shui opiera się na założeniu, że dom powinien pozostawać w harmonii z właścicielem i Wszechświatem. Dobrze zbudowany i urządzony pomnaża szczęście. Błędy w aranżacji mszczą się niepotrzebnymi trudnościami. Według feng shui kuchnia to serce domu, dlatego należy ją aranżować bardzo starannie.

Miejsce dla energii

Pozostawanie w kosmicznej harmonii gwarantuje swobodny przepływ energii. Harmonia jest możliwa, gdy kuchnia nie jest zagracona i zaniedbana. O taki stan trudno, gdyż ściany i sufit są bardziej niż gdzie indziej narażone na działanie pary wodnej i, co gorsza, tłuszczu.

Trzeba zadbać, by ani woda, ani tłuste opary nie czyniły szkód. Jeśli decydujemy się na malowanie choćby tylko sufitu, kluczowe znaczenie ma odpowiednie zagruntowanie powierzchni. Środki gruntujące wyrównują nasiąkliwość podłoża, ułatwiają nanoszenie farby i sprawiają, że ta lepiej się trzyma.

Gorące bogactwo

Równie ważne jak stan ścian i podłóg jest usytuowanie poszczególnych sprzętów. Dotyczy to zwłaszcza kuchenki (po chińsku to samo słowo oznacza ją właśnie, jak i bogactwo). Aby energia swobodnie krążyła, gotujący powinien mieć do kuchenki dostęp z każdej strony, bardzo ważne też, aby w czasie gotowania widział drzwi.

W tym kontekście idealnym rozwiązaniem wydaje się kuchenna wyspa. Ważne żeby kuchenka nie sąsiadowała bezpośrednio ani ze zlewozmywakiem, ani z lodówką. Niedobrze też, jeśli znajduje się naprzeciwko jednego lub drugiego.

Gdy sprzęty kuchenne stoją w ciągu, dobrze oddzielić kuchenkę od zlewu czy lodówki drewnianym blatem. Trzeba dbać o nią jak o majątek - powinna być zawsze sprawna i czysta. Celowe jest zabezpieczenie ścian wokół niej przed zabrudzeniem. Aby dawały się one łatwo zmywać, można wyłożyć je glazurą, zmywalną tapetą lub pomalować odporną na szorowanie farbą. Jeśli płytki ponad kuchenką są zniszczone, ale dobrze trzymają się podłoża, wystarczy położyć na nie nowe. W tym celu konieczne jest użycie kleju o odpowiedniej sile wiązania.


Precz z pleśnią

Ważne dla przepływu energii jest także zabezpieczenie wszelkich powierzchni przed pojawieniem się grzybów i pleśni. Te ostatnie mają wyjątkowo negatywny wpływ na samopoczucie domowników.

Najważniejsze jest dokładne uszczelnienie miejsc newralgicznych (między zlewem a ścianą, zlewem a blatem). Warto do tego użyć silikonów odpornych na działanie pleśni. Dostępne są także kolorowe, można więc bez problemu dobrać je do koloru fug czy barwy blatu, kafelków lub szafek. Warto też systematycznie czyścić zarówno płytki, jak i fugi. Oprócz środków ogólnego stosowania można użyć skuteczniejszych - zarówno do glazury i terakoty, jak i do fug. Ich zaletą jest także to, że oprócz bardzo dokładnego usuwania zabrudzeń działają także w pewnym stopniu impregnująco.

Poradnik domowy

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!