(© Bruno Fidrych)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Niektórzy z nas będą spędzać tego sylwestra na imprezach w domu. Jednak i tam możemy uraczyć naszych gości drinkami niewiele różniącymi się od tych wymyślnych w pubach. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednie garnirowanie.

Podczas przygotowania garnirunku do drinków warto pamiętać, aby wszystkie składniki były jadalne, dojrzałe i twarde (co ułatwi krojenie), bardzo dokładnie umyte (tyczy się to szczególnie owoców cytrusowych, które mogą być pryskane) oraz dobrane do siebie. Zwykle 1-5 składników zdobienia w zupełności wystarczą. Należy uważać, aby nie doszło do przerostu formy nad treścią, gdzie kunszt zdobienia przerasta kunsztem smak napoju.

Dobrym pomysłem jest zrobienie crusty. Crusta to cukrowa otoczka na brzegu szklanki, stanowiąca oryginalną dekorację wielu napojów wykonywanych przed przygotowaniem drinka. Cząstką cytryny zwilżamy krawędź kieliszka i zanurzamy w cukrze rozsypanym na płaskim, płytkim naczyniu (np. spodeczek), tak aby oblepił zwilżoną krawędź szkła. Następnie delikatnie usuwamy nadmiar cukru. W zależności od przygotowywanego napoju i zamierzonego efektu wizualnego i smakowego do wykonania crusty używa się najczęściej: cukru pudru, wiórków kokosowych, tartej czekolady czy barwionego cukru, dzięki któremu nasza otoczka stanie się jeszcze bardziej interesująca.

Do dekorowania naszych szklanek idealnie nadaje się też karambola. Ten niezwykły owoc po przekrojeniu naturalnie przyjmuje kształt żółtej gwiazdki. Wtedy wystarczy wetknąć je w naszą szklankę.

Do kolejnej dekoracji potrzebujemy specjalnego nożyka. Wycinamy nim skórę z cytryną w taki sposób, aby była podobna do spirali, a następnie obwijamy nią słomkę. Po pewnym czasie można zdjąć skórkę i ułożyć gdzieś jako dekorację lub zostawić na słomce, gdzie też będzie dobrze wyglądać.

Z bardziej tradycyjnych ozdób polecam wachlarzyk z jabłek. Wystarczy pokroić owoc na cztery części, a następnie nałożyć na wykałaczkę.

Aleksandra Dziki, barmanka kubokawiarnia Mleczarnia

Drinki i przekąski

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!