Trzęsacz: Plaża - informacje turystyczne. Do słynnych ruin kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu co roku ciągną tłumy turystów. Żeby jeszcze coś zobaczyć. Stercząca na krawędzi wysokiego klifu, południowa ściana nawy zerka na morze dwoma ostrołukowymi otworami okiennymi. Z niepokojem, czy nie zbliża się sztorm silniejszy od poprzednich...

Trzęsacz: Plaża - informacje turystyczneSERWIS SPECJALNY: ZACHODNIOPOMORSKIE PLAŻE I KĄPIELISKA [ZDJĘCIA, INFORMACJE]Na przestrzeni kilku wieków sztormy i podmywające klif opady deszczu zabrały w Trzęsaczu prawie 2 kilometry lądu. Tyle, ile dzieliło od brzegu wzniesioną na przełomie XIV i XV wieku świątynię. W 1850 r. do przepaści brakowało już tylko kilku metrów. Dwadzieścia cztery lata później pechowa budowla była świadkiem ostatniej mszy. Po ewakuacji wyposażenia, przeniesionego do katedry w Kamieniu Pomorskim (część zabytkowego tryptyku można obejrzeć w rewalskim kościele), pozostała modlitwa i czekanie. Północna ściana kościoła runęła do morza w 1901 r. Potem po kawałku niknęły ceglane mury w oczach kolejnych pokoleń. Aż do 2000 roku, w którym ruszyły pierwsze prace nad umocnieniem klifu. Historię kościoła i związaną z tym miejscem legendę, według której los sterczącej nad urwiskiem ściany jest przesądzony, przedstawia znajdująca się obok ruin tablica informacyjna. Więcej dowiemy się w Multimedialnym Muzeum na 15 Południku im W. Jagiełły przy ul. Klifowej.

Malowniczy widok na ruiny i klif roztacza się z wysuniętej w morze platformy widokowej, podpartej na krańcach masywną metalową stopą. Z tarasu można zejść schodami na plażę. W sezonie strzegą jej ratownicy WOPR. Znajdziemy tutaj przebieralnie, punkty małej gastronomii, wypożyczalnię sprzętu sportowo-turystycznego; na najmłodszych czeka zjeżdżalnia i dmuchane skocznie.

Atrakcją Trzęsacza są loty widokowe w tandemie. Paralotnią z instruktorem, bez wcześniejszego przeszkolenia. W zależności od warunków atmosferycznych można latać swobodnie, wykorzystując tylko siłę wiatru, lub z napędem plecakowym. Kilkanaście minut unoszenia się nad klifem pozostaje w pamięci na całe lata.

Trzęsacz: Plaża - informacje turystyczne: Co po plaży

ruiny gotyckiego kościoła na klifie
Multimedialne Muzeum na 15 Południku im W. Jagiełły przy ul. Klifowej 3B (tel. 91 38 62 926, 604 141 783)
zespół pałacowo-parkowy z XIX wieku ( jawor zrośnięty z jesionem, buk purpurowy, cyprysiki - Lawsona i groszkowy)
jazda konna – stadnina przy pałacu
Nadmorska Kolejka Wąskotorowa przy ul. Dworcowej (Gryfice - Trzęsacz - Rewal – Niechorze - Pogorzelica
loty widokowe paralotnią (w tandemie z instruktorem) nad klifem między Trzęsaczem a Rewalem
żółty szlak rowerowy Rewalska Kraina Słońca: Rewal – Trzęsacz
czerwony szlak rowerowy Śladami Zabytków Architektury: Trzęsacz – Pustkowo - Dreżewo

Trzęsacz: Plaża - informacje turystyczne

Centrum Informacji Turystycznej przy Muzeum na 15 Południku, ul. Klifowa 3B, tel. el. 91 38 62 926, 604 141 783 (od 1 lipca do 30 sierpnia codziennie w 8.00–19.00)

Dojazd


Z Kołobrzegu przez Trzebiatów drogą 102


Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!