Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddanie lapidarium w Iglicach. Pochowano tu trzech ułanów

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Iglice, to niewielka wieś w gminie Resko. Na nieczynnym, poniemieckim cmentarzu ewangelickim, krótko po wojnie pochowano trzech żołnierzy z 3. Pułku Ułanów z 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii. Prawdopodobnie żołnierze brali udział w walkach z niedobitkami wojsk niemieckich. Ich groby, zniszczone upływającym czasem, wkrótce zostaną poddane rekonstrukcji.

Zdaniem mieszkańców Iglic, cmentarz żołnierski zasługuje na modernizację i nadanie nowego, estetycznego i trwałego wyglądu. Wielokrotnie na zebraniach wiejskich był poruszany temat tzw. „cmentarza żołnierskiego”. Mieszkańcy Iglic zgłaszali, że trzeba go odnowić, zmienić jego wygląd, w jakiś sposób utrwalić dla potomnych. Problem był zgłaszany do władz gminy, jednak bez odzewu. Odwiedzający to miejsce goście oraz miejscowi, którzy stawiają znicze i kwiaty, ubolewają nad brakiem należnego szacunku dla poległych żołnierzy.

Jeszcze do niedawna, tylko jeden grób posiadał tabliczkę z imieniem i nazwiskiem pochowanego w nim żołnierza. Był to Władysław Brożek, ułan 3. Pułku Ułanów. Dwa groby oznaczone były jako NN. Dzięki staraniom Marioli Słodkowskiej z Urzędu Miejskiego w Resku, udało się odszukać nazwiska dwóch nieznanych dotąd żołnierzy.

Przeszukując księgi parafialne trafiłam na nazwiska dwóch pozostałych żołnierzy, którzy zmarli po wojnie i zostali pochowani Iglicach – mówi Mariola Słodkowska. Są to Zbigniew Kucia i Marian Łapiński.

Warto podkreślić, że trzej ułani nie zginęli w walkach. Zmarli śmiercią naturalną. Zostali pochowani na cmentarzu w Iglicach, bo to stacjonował Pułk Ułanów, który walczył z niedobitkami żołnierzy niemieckich przebywającymi na terenie okolicznych lasów.

We wrześniu br. rozpoczęła się realizacja projektu „Utworzenie Lapidarium w Iglicach”. Dotacja celowa na wykonanie projektu wynosi 5000 zł, całość po zakończeniu zadania wraz z wkładem własnym mieszkańców została oszacowana na kwotę 9650 zł.

Nasz projekt ma na celu stworzenie lapidarium w miejscu, gdzie do dnia dzisiejszego znajdują się 3 nagrobki żołnierzy polskich/ułanów/ poległych na ziemiach odzyskanych w 1946 r. - mówi sołtys Iglic Elżbieta Korgul. Wykonane sposobem gospodarczym - metalowe krzyże, miejsca obłożone kamieniami, jeden nagrobek zachował tabliczkę, dwa pozostałe niestety nie. Zostały zniszczone upływem czasu. Uporządkowanie miejsca i zadbanie o resztki pamięci w postaci ocalenia od zapomnienia nagrobków, będzie przykładem troski o pamięć historyczną i wpłynie na podniesienie świadomości mieszkańców, w tym dzieci wsi i okolic na temat historii naszych ziem.

Realizacja projektu polega na umieszczeniu trzech płyt pamiątkowych z granitu, z głowicami. Na głowicach będą wygrawerowane krzyże i nazwiska dwóch ułanów, które dzięki staraniom, Marioli Słodkowskiej z Urzędu Miejskiego w Resku odszukano w księgach parafialnych. Na trzeciej głowicy będzie przytwierdzona zachowana tabliczka z danymi poległego żołnierza. Kamienie z nagrobków zostaną ułożone na tylnej ścianie lapidarium. Teren wokół płyt będzie wyłożony polbrukiem. Metalowe ogrodzenie zostanie poprawione i odmalowane przez mieszkańców. Wokół posadzone zostaną tuje.

Uroczyste otwarcie lapidarium nastąpi 15 listopada br.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lobez.naszemiasto.pl Nasze Miasto