SOWA w Świdwinie – nauka w Twoim zasięgu

Materiał informacyjny Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to małe centrum nauki, w którym osoby w każdym wieku mogą samodzielnie eksperymentować, poznawać zjawiska rządzące światem i rozwiązywać zadania konstruktorskie. SOWA w Świdwinie powstała dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik z Świdwińskim Ośrodkiem Kultury. Inicjatywę finansuje Minister Edukacji i Nauki.

SOWA w Świdwinie znajduje się w Centrum Nauki Cordis. Obejmuje wystawę złożoną z 15 eksponatów oraz przestrzeń do swobodnego eksperymentowania – Majsternię. Podczas wizyty w małym centrum nauki można sprawdzić, czy nasza twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej. To okazja, by stworzyć własny film animowany, posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem i zmierzyć się z siłą grawitacji. Majsternia jest miejscem dla tych, którzy lubią główkować. Tu nie ma instrukcji i podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Zadania mają różne poziomy trudności – można budować mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. Przy okazji rozwija się umiejętności współpracy, rozwiązując zadania w parze lub w grupie. Myśl przewodnia Majsterni to „Myślisz lepiej, niż myślisz”.

SOWA z Kopernikiem

Do końca 2023 r. w całej Polce działać będą 32 Strefy SOWA. Powstają w domach kultury, bibliotekach, muzeach, mediatekach i na uczelniach, uzupełniając ofertę edukacyjno-kulturalną tworzących je instytucji. Centrum Nauki Kopernik dostarcza małym centrom nauki wyposażenie, organizuje szkolenia dla kadry, udostępnianie placówkom pakiet dobrych praktyk, scenariusze zajęć i pomysły na wydarzenia specjalne.

Świdwińską Strefę SOWA Centrum Nauki Kopernik odwiedzało już z warsztatami dla kadry animatorów. Na specjalne zaproszenie do Strefy ma szansę przyjechać Naukobus, czyli bezpłatna mobilna wystawa interaktywna, która jeździ po Polsce w ramach programu Nauka dla Ciebie. W przyszłości może zawitać tu również mobilna wystawa O!Matmo, pomagająca rozbudzić miłość do królowej nauk oraz zrozumieć sens i logikę matematycznych zadań. Strefy SOWA odwiedza także Planetobus – mobilne planetarium (namiot z półkolistym ekranem), w którym prezentowane jest rozgwieżdżone niebo, planety i gwiazdy. Jeśli uczniowie i nauczyciele zechcą głębiej zanurzyć się w kosmos, mogą wziąć udział w jednym z wyzwań programu edukacji kosmicznej ESERO – np. zaprojektować bazę księżycową. W każdej Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności ma szansę także powstać Klub Młodego Odkrywcy (KMO). Zajęcia prowadzone w klubach są oparte na eksperymentowaniu. Klubowicze formułują pytania dotyczące różnych zjawisk i poszukują na nie odpowiedzi, prowadząc doświadczenia. Animatorzy ze Świdwina mogą także dołączać do licznych sieci, które od wielu lat współtworzy, rozbudowuje i wspiera Centrum Nauki Kopernik.

SOWA zmienia edukację

Różnorodność instytucji prowadzących Strefy SOWA – ich dotychczasowe doświadczenia, branże, które reprezentują, umiejętności, są podstawą do budowania nowoczesnej edukacji.

Centrum Nauki Kopernik pragnie współtworzyć miejsca rozbudzające ciekawość, kreatywność, poczucie sprawczości, stwarzać okazje samodzielnego zdobywania wiedzy i poznawania świata.

„Wiedzieć, to być w sieci powiązań, a uczyć się, to wytwarzać powiązania” – twierdzi kanadyjski filozof Stephan Downes, współtwórca idei konektywizmu. Podkreśla, że dla skuteczności procesu wymiany wiedzy w systemie połączeń niezbędne są cztery zasady: Autonomia – każdy uczący się jest autonomiczny, jeśli chodzi o wartości, cele oraz podejmowanie decyzji. Różnorodność – każdy jest unikalny, ma swoją perspektywę postrzegania świata i rolę w zespole. Otwartość – na siebie nawzajem, na informacje ze wszystkich stron. Interaktywność – swoboda uczestnictwa w wymianie i wielostronna komunikacja, bo wiedza powstaje w procesie interaktywnej wymiany. Model sieci SOWA opiera się na tych zasadach. Istotą jest zaangażowanie i łączenie ze sobą różnych podmiotów i partnerów. Dzięki takim działaniom Centrum Nauki Kopernik buduje środowisko oraz klimat sprzyjający myśleniu o nowoczesnej edukacji. Stanowi pomost, który łączy edukację formalną i nieformalną. Korzystając z zaufania społecznego, a jednocześnie czerpiąc z doświadczeń i najnowszych osiągnięć nauki, Kopernik ma realny wpływ na zmianę sposobu uczenia i uczenia się w Polsce. Sieć Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności rozsianych po całym kraju odgrywa w tym procesie ważną rolę.

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Świdwinie jest prowadzona przez Świdwiński Ośrodek Kultury w budynku Centrum Nauki Cordis, przy ul. Mieszka I 17A.

https://cncordis.pl/sowa/

Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 32 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021–2025.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lobez.naszemiasto.pl Nasze Miasto